O matmo! Ale się działo...
7 i 8 kwietnia gościliśmy w naszej szkole edukatorów z Centrum Nauki Kopernik, którzy przyjechali do nas z interaktywną wystawą „O matmo!”.
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak fascynująca może być matematyka?
My to już wiemy
Poznaliśmy piękno liczb, wzorów i zagadek matematycznych. Za sprawą nowoczesnych, efektownych i interaktywnych eksponatów sprawdziliśmy na czym polega spacer z funkcją, co to jest szyfr Cezara, czy istnieje idealna asymetria oraz co wspólnego mają sznurkografy ze współczesnymi wyszukiwarkami elektronicznymi. Zrozumieliśmy sens i logikę podstawowych działań matematycznych, a wprawiając w ruch obrotowe figury zobaczyliśmy jak powstają bryły. Matematyczne łamigłówki dały nam okazję do treningu wyobraźni przestrzennej, kojarzenia faktów i abstrakcyjnego myślenia.
O matmo!
Dzisiaj wieczorem personel z Centrum Nauki Kopernik dotarł już do naszej szkoły. Dzięki pomocy rodziców eksponaty wniesione (a trochę tego było), złożone i czekają od jutra na Was. Zapraszamy
☛ Czym jest “O matmo!”?
Wystawa „O matmo!” udowadnia, że poznawanie królowej nauk to fascynująca przygoda a matematyka to nie odległa abstrakcja. Codziennie mamy z nią do czynienia, choć nie zawsze to dostrzegamy. Wystawa pomaga uczniom odnaleźć inspiracje matematyczne w otaczającym ich świecie – np. uzmysłowić sobie, czym są algorytmy i co je łączy z wyszukiwarkami internetowymi.
,,Matematyczno – Chemiczne Pierwiastkowanie”
W dniu 3 kwietnia uczniowie klasy VII - Kacper Łukomski i klasy VIII – Mateusz Bator reprezentowali naszą szkołę w Regionalnym Konkursie Matematyczno – Chemicznym ,,Matematyczno – Chemiczne Pierwiastkowanie”, który odbył się w Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem Pani Anita Miś i Agnieszki Muszalskiej.
Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej
W dniu 2 kwietnia już kolejny raz gościliśmy w naszej szkole uczestników Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz jego organizatorów: Wójta Gminy Ostrówek - Pana Arkadiusza Banasia i przedstawicieli Zarządu Gminnego ZOSPRP na czele z Panem Krzysztofem Graczykiem. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem zgromadzonych przez dyrektora szkoły Pana Andrzeja Jażdżyka, a następnie uczniowie klasy 3 przygotowani pod kierunkiem Pani Marty Kuźnik wprowadzili zebranych w tematykę turnieju. Naszą szkołę reprezentowali w grupie klas 1- 4: Piotr Prygiel i Aleksander Łukomski, natomiast starszą grupę wiekową klas 5 - 8: Filip Zgodziński, Jakub Garłowski i Szymon Borek, wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Opiekunem uczniów była Pani Anita Miś.
“EDUsukces inFORMATyki”
W czwartek 27 marca odbył się Finał XI Powiatowego Konkursu Informatycznego “EDUsukces inFORMATyki” w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu Wziął w nim udział uczeń naszej szkoły Bartłomiej Pichlak, któremu gratulujemy wiedzy i życzymy jeszcze wielu sukcesów
3
Szkoła międzypokoleniowa
Z dumą informujemy, że nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego projektu „Szkoła międzypokoleniowa”. To wyjątkowa inicjatywa skierowana do szkół podstawowych i ponadpodstawowych realizowana we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem ds. Polityki Senioralnej oraz Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Głównym celem tej inicjatywy jest integracja pokoleń oraz wsparcie seniorów w zdobywaniu umiejętności cyfrowych. Uczniowie z klasy VII i VIII wspólnie z nauczycielką informatyki p. Agnieszką Muszalską przeprowadzili warsztaty, podczas których seniorzy zgłębili swoją wiedzę na temat cyfrowych technologii oraz dowiedzieli się o potencjalnych zagrożeniach w Internecie.
Niecodzienna lekcja historii
W piątkowy poranek uczniowie klas I -VIII wzięli udział w niecodziennej lekcji historii.
Grupa Rekonstrukto przygotowała rekonstrukcję historyczną ,,Powstanie '44. Bitwa o Polskę". Niezwykły pokaz z udziałem publiczności z bezpiecznym użyciem repliki sprzętu bojowego spotkał się z ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów.
Warsztaty o cyberbezpieczeństwie i odpowiedzialności w Internecie
Uczniowie klas 4-8, podzieleni na grupy wiekowe, mieli okazję wziąć udział w warsztatach o cyberbezpieczeństwie i odpowiedzialnym korzystaniu z internetu, Warsztaty były prowadzone przez specjalistę w tej dziedzinie- pana Michała Bartelę.
Podczas zajęć uczniowie rozmawiali o:
Bezpiecznych hasłach i ochronie danych osobowych
Bezpieczeństwo w Internecie
Miesiąc Bezpiecznego Internetu za nami. To wiele akcji zwiększających świadomość uczniów na temat zagrożeń czyhających w sieci. Gazetki, lekcje online, filmy i bajki edukacyjne, pogadanki na lekcjach - wszystko po to, by umieć właściwie zareagować w każdej niebezpiecznej sytuacji, poznać nowe techniki oszustów internetowych a także przeciwdziałać hejtowi i innym niepokojącym zachowaniom internautów. Zachęcamy wszystkich do wzajemnego szacunku zarówno w świecie realnym jaki i wirtualnym.
PCK - Pierwsza Pomoc
21 marca gościliśmy w naszej szkole Panią Annę Jeż z Oddziału Rejonowego PCK w Wieluniu, która przeszkoliła nas z udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Uczniowie mieli możliwość przećwiczenia pozycji bocznej bezpiecznej i resuscytacji krążeniowo - oddechowej na fantomie. Swoją wiedzę będą mogli wykorzystać w zbliżających się konkursach i turniejach oraz sytuacjach życia codziennego.
21 marca - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) okazujemy swoją otwartość wobec odmienności ludzi, budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi niepełnosprawnościami
Celem Dnia Kolorowej Skarpetki jest kształtowanie umiejętności akceptacji i szacunku wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną
"Feliks mądra mrówka"
17.03.2025r. wyruszyliśmy do Wielunia na sztukę teatralną "Feliks mądra mrówka". Dzieci poznały historię niegrzecznego chłopca, który nie potrafi znaleźć swojego miejsca wśród rówieśników. W czasie podróży, pełnej pouczających spotkań z różnorodnymi postaciami rozumie swoje błędy i wraca do swojego świata. Spektakl dostarczył wiele emocji i poznania przygód chłopca, ale była to też ważna lekcja o empatii, szacunku i odpowiedzialności.
Mathtiders - Puchacz Piotr
W dniu 14.03.2025 r. Uczniowie klas 1-3 zmierzyli się z zadaniami konkursowymi Puchacza Piotra - Mathtiders. Test sprawdzał wiedzę uczniów, a także pozwolił na odkrywanie matematycznych talentów.
Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki.
EduEWI
W dniu 17 marca do naszej szkoły zawitał autobus EduEWI, którym przyjechali przedstawiciele władz Starostwa Powiatowego, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie wieluńskich szkół ponadpodstawowych. Celem wizyty była promocja kierunków kształcenia w roku szkolnym 2025/2026. Dzięki inicjatywie, uczniowie klas VII i VIII z terenu gminy Ostrówek zapoznali się z ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny, a także mieli możliwość porozmawiania z uczniami i nauczycielami z prezentowanych szkół. Mamy nadzieję, że zdobyte informacje pomogą w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.
„ ROTMISTRZ WITOLD PILECKI – bohater, dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia”
15 marca w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrówku odbyła się niezwykle ważna uroczystość: Dzień Patrona.
O godzinie 9.00 odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, w którym udział wzięło 16 szkół z powiatu wieluńskiego.
Laureaci konkursu historycznego:
Wielki Turniej FIFA w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu
13 marca 2025 roku po raz piąty odbył się emocjonujący Wielki Turniej FIFA, który przyciągnął wielu pasjonatów wirtualnej piłki nożnej, w tym 3 uczniów naszej szkoły: Mateusza Batora, Filipa Krzemianowskiego i Stanislava Makoviichuka. Uczestnicy stoczyli zacięte pojedynki, walcząc o Puchar Wicestarosty Wieluńskiego.
Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny
7 marca 2025 r. w Urzędzie Gminy w Ostrówku wręczono nagrody laureatom Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego ,,Ziemia, Woda, Powietrze- strażacy na straży ochrony środowiska" na szczeblu gminnym.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.
Zwycięzcą konkursu została uczennica naszej szkoły - Malwina Załęcka zajmując I miejsce w kategorii klas VI-VIII.
Dzień Kobiet
10
Aktywne przerwy
Podczas "aktywnych przerw" nasi uczniowie mogą aktywnie spędzać czas poprzez zabawę oraz naukę wybranych elementów z wychowania fizycznego. W bibliotece szkolnej natomiast znajduję się strefa gier planszowych, kart, łamigłówek - jest to doskonała zabawa intelektualna rozwijająca zdolności umysłowe.